خطرات روابط ‌جنسی قبل از ازدواج

نوشته شده توسط

475

 

در مباحث مربوط به فعالیت جنسی نوجوانان بیشتر به خطرات بارداری و بیماری‌های مقاربتی پرداخته شده است و کمتر به خطرات احساسی آن اشاره می‌شود.

خطرات روابط ‌جنسی قبل از ازدواج

 

این یک مشکل است زیرا عواقب مخرب روانی روابط موقت جنسی بسیار جدی و واقعی هستند. آگاهی از آنها می‌تواند به جوانان کمک کند تصمیمات بهتری بگیرند و از فعالیت جنسی پیش از ازدواج خود جلوگیری کنند.

این به آن معنا نیست که باید عواقب فیزیکی روابط جنسی ناپایدار را کوچک بشماریم بارداری اتفاقی است که زندگی افراد را تغییر می‌دهد. بیماری‌های مقاربتی که الان تعداد آنها به بیشتر از ۲۰ بیماری می‌رسد سلامت و حتی زندگی را از افراد می‌گیرد.

درست است که استفاده از کاندوم این خطرات را کاهش می‌دهد اما قادر به از بین بردن آنها نیست. حدود ۱۵ درصد از بزرگسالانی که برای پیشگیری از بارداری از کاندوم استفاده می‌کنند طی یکسال با بارداری مواجه می‌شوند.

استفاده مداوم و درست از کاندوم می‌تواند تا ۸۵ درصد از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی مثل ایدز جلوگیری کند اما این فقط به شرطی است که در ۱۰۰ درصد مواقع فرد از آن به درستی استفاده کند.

استفاده مداوم از کاندوم می‌تواند تا ۵۰ درصد ابتلا به کلامیدیا که علت بخش عمده‌ای از ناباروری‌ها در خانم‌هاست را کاهش دهد. و تعداد کمی از افراد هستند که استفاده مداوم و درست از کاندوم داشته باشند.

بااینکه شواهدی وجود دارد که ۱۰۰ درصد استفاده از کاندوم خطر پاپیلوماویروس انسانی علت تقریباً کلیه سرطان‌های رحم در خانم‌ها را کاهش می‌دهد، اما خطر عمده‌ای باقی می‌ماند.

بعضی بیماری‌های مقاربتی فقط از طریق تماس پوست با پوست در کل ناحیه تناسلی که فقط بخش بسیار کوچکی از آن با کاندوم پوشانده می‌شود، قابل انتقال هستند.

برای انسان‌ها رابطه‌ جنسی چیزی بیشتر از جسم است. بُعد احساسی و روانی رابطه‌جنسی است که آن را برای انسان‌ها خاص‌تر می‌سازد. همه موجودیت انسانی ما ذهن جسم و احساساتدر رابطه‌ جنسی درگیر می‌شود. به همین دلیل است که صمیمیت جنسی عواقب بسیار قدرتمند احساسی به دنبال دارد.

وقتی دانشجویان هاروارد، یک قانون و نظام سرسخت جنسی به زندگی خود دادند، روابط و عملکرد تحصیلی آنها بهبود یافت.

از یک طرف بیشتر ما قبلاً هیچ نوشته‌ای در این جنبه از رابطه‌ جنسی مطالعه نکرده‌ایم والدینمان هیچ حرفی در این باره با ما نزده‌اندرسانه‌ها عواقب احساسی رابطه‌جنسی را نشان نمی‌دهند و درواقع در فیلم‌های غربی رابطه‌جنسی بدون هیچ عواقبی معرفی می‌شود و دسترسی نوجوانان به کاندوم و قرص‌های ضدبارداری هیچ محافظتی از آنها دربرابر عواقب احساسی رابطه‌جنسی به عمل نمی‌آورد.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

درباره نویسنده

نظر بدهید