بيماري ها و علت درد بيضه در آقایان

نوشته شده توسط

100

 

بيضه عضوي است که وظيفه مهمي چون ساختن هورمون‌هاي مردانه را به عهده دارد اين عضو به دليل ساختارش به دماي زياد و حتي دماي بدن يعني ۳۷ درجه حساس است .

بيماري ها و علت درد بيضه در آقایان

 

اگر به مدت طولاني در اين دما يا بالاتر قرار گيرد به بافت آن صدمه جدي وارد مي‌شود و شايد براي هميشه کارايي خود را از دست بدهد. به همين دليل در کيسه‌اي به نام کيسه بيضه قرار گرفته تا دماي آن تنظيم شود.

بيضه جنين انسان درون محفظه شکمي قرار دارد. مجرايي هم وجود دارد که بتدريج بيضه‌ها وارد آن مجرا مي‌شوند و از محيط شکمي فاصله مي‌گيرند. پس وقتي نوزاد پسر متولد مي‌شود، انتظار داريم هنگام معاينه بيضه‌ها درون کيسه قرار داشته باشند؛ در حالي ‌که گاهي اين اتفاق نمي‌افتد يعني يکي يا هر دو بيضه درون شکم باقي‌مانده‌اند شيوع بيضه نزول‌نکرده در نوزادن نارس بيشتر است.

اين موضوع از دو نظر براي ما اهميت دارد. همان‌طور که اشاره کرديم دماي زياد باعث از بين رفتن بيضه‌ها مي‌شود.

پس تا ۱۲ ماهگي منتظر پايين آمدن بيضه‌ها مي‌مانيم. اگر اين اتفاق نيفتاد حتما بايد با کمک جراحي آنها را از حفره شکمي پايين آورد و در کيسه بيضه قرار دارد.

اگر عدم نزول بيضه دوطرفه باشد و درماني هم انجام نشود، نوزاد پسر درآينده مبتلا به اختلالات جنسي و ناباروري خواهد شد.

موضوع بسيار مهم ديگر شيوع سرطان در بيضه‌‌هاي نزول ‌نکرده است در چنين بيماراني شيوع ابتلا به سرطان ۳۰ برابر افراد عادي است.

حتي بعد از جراحي و پايين آوردن بيضه‌ها هم خطر ابتلا به سرطان بيضه در اين کودکان بيشتر از جمعيت مرداني است که چنين مشکلي هنگام تولد نداشتند پس اين بيماران را حتما بايد سالانه پزشک متخصص معاينه کند.

سرطان برخلاف ديگر سرطان‌ها که بيشتر در سنين بالا اتفاق مي‌افتد در سنين جواني شايع است  در دهه سوم زندگي متاسفانه سير پيشرفت سرطان بيضه خيلي سريع است يعني ممکن است توده طي ده روز به دو برابر برسد اولين علامت سرطان بيضه وجود تود‌ه‌اي در بيضه است. اين توده ممکن است به اندازه يک نخود باشد

هر نوع توده در داخل بيضه سرطان است مگر اين‌ که خلاف آن ثابت شود به همين دليل بهتر است مردها چگونگي معاينه بيضه را آموزش ببينند.

البته محل بيماري طوري است که ممکن است بيماران زود به پزشک مراجعه نکنند مراجعه ديرهنگام باعث پيشرفت بيماري مي‌شود و مراحل درماني هم دشوارتر خواهد بود.درمان سرطان بيضه خارج‌کردن کل بيضه است .

و اگر سرطان دوطرفه باشد بيمار ناتواني جنسي پيدا خواهد کرد. بيماران شيمي‌درماني هم مي‌شوند که درمان بسيار خوبي براي سرطان بيضه محسوب مي‎شود.

شيمي‌درماني ممکن است به بيضه سالم و غيربيمار آسيب برساند و باعث عقيمي بيمار براي هميشه شود. به همين دليل قبل از شروع شيمي‌درماني توصيه مي‌شود بيماران اسپرم خود را در آزمايشگاه ذخيره کنند تا در آينده بتوانند با لقاح مصنوعي صاحب فرزند شوند.

پيچش بيضه بيماري خطرناکي است که بايد خيلي زود درمان شود. درمان اورژانسي است و مدت طلايي شش ساعت است که تاخير در درمان باعث از بين رفتن بيضه خواهد شد.

بيماري در نوجوانان بيشتر ديده مي‌شود (۱۴ تا ۲۰ سالگي) شاخص‌ترين علامت پيچش بيضه وجود درد شديد و ناگهاني در کيسه بيضه است.

علت بيماري اين است که فرد داراي اشکالات آناتوميکي در طناب بيضه است که به دلايلي خاص، طناب بيضه دچار پيچش مي‌شود.

پيچش باعث مي‎شود عروق تحت فشار قرار بگيرد و جريان خون بيضه قطع شود. فقدان خون‌رساني به قطع اکسيژن‌ رساني به بافت و مرگ سلول‌هاي بيضه منجر خواهد شد.

با جراحي پيچش برطرف مي‌شود و بيضه را به پوست کيسه متصل مي‌کنند تا اين اتفاق ديگر تکرار نشود.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

درباره نویسنده

یک نظر

نظر بدهید